Babka płesznik

Babka płesznik jest gatunkiem rośliny rocznej z rodziny babkowatych. Roślina występująca w miejscach zwykle piaszczystych w zachodniej Azji i Europie, w Polsce gatunek rośliny dość rozpowszechniony. Gatunek podlega uprawom ze względu na posiadanie nasion wykorzystywanych w zakresie ziołolecznictwa i szeroko przyjęty na całym globie,  jako gatunek porasta też tereny położone w Australii, Północnej Ameryce, Azji południowej i wschodniej.

Babka płesznik jest rośliną leczniczą. Surowcem zielarskim są nasiona Psylli semen zwane  czarnym psyllium (białego psylium dostarcza babka jajowata Plantago ovata). Babka płesznik to roślina o właściwościach podobnych do siemienia lnianego, ponieważ potrafi pomagać w regulowaniu pracy jelit. Poza tym łagodząc objawy hemoroidów wpływa na komfort. Jest zielem pomagającym chorym na cukrzycę typu drugiego w regulacji poziomu cukru, a także skutecznie zwalcza łuszczycę i trądzik różowaty. Praktyka wykazała, że babka ta jest bezpieczna dla kobiet ciężarnych, pozwala też schudnąć.

Babka płesznik pochodzi z zachodniego obszaru Morza Śródziemnego, zachodniej Azji i północnej Afryki. Jej właściwości zdrowotne, a konkretnie nasion babki płesznik to surowiec leczniczy, wykorzystywany w medycynie ludowej m.in. na kaszel, leczy też czerwonkę i bóle w artretyzmie i chorobach reumatycznych.

 

You may also like