Maski przeciwsmogowe

– Słuchaj pan, nigdy nic nie wiadomo. Może już niedługo wszyscy będziemy tu musieli chodzić w maskach – wypowiedział się mieszkaniec Krakowa dla jednej z regionalnych telewizji.

– Maski antysmogowe wyróżniają się wysoką jakością wykonania, funkcjonalnością, wygodą oraz modnym krojem – wypowiada się z kolei dobrze poinformowane źródło internetowe. – Konstrukcje masek antysmogowych umożliwiają skuteczną pracę układu oddechowego.

Maski antysmogowe sięgają swą genezą lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to uruchomiono ich produkcje w USA na skalę masową, z przeznaczeniem doraźnego zabezpieczania zdrowia ludności wielkich miast. Jakkolwiek były dostępne, to jednak chętnych brakowało, ponieważ chętni kupowali dużo częściej maski chroniące na wypadek konfliktu jądrowego. Problem smogu jednak nie ustawał, i gdy pod koniec lat ’60 XX wieku zdrowie stało się trendy po raz pierwszy na taką skalę, wówczas zaczęto nosić maski w miejscowościach skażonych smogiem wyjątkowo.

– Zostały wymyślone w związku z potrzebą ochraniania swojego zdrowia przed niebezpiecznymi oddziaływaniami kurzu, dymu, smogu czy też pyłów – zachwala producent. – Powstanie masek antysmogowych zostało zdeterminowane chęcią odbiorców produktu do spędzania czasu na zewnątrz, a w związku z tym, że wolne powietrze zawiera współcześnie sporo szkodliwych substancji, wynikających z niezrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego.

Owszem. Funkcjonalność, bezpieczeństwo i skuteczność nie są cechami wolnego powietrza, lecz przeciwnie. Są natomiast cechami wielu rodzajów masek antysmogowych, pozwalających ochronić układ oddechowy przed szkodliwym wpływem toksyn zawartych w powietrzu. Zwykle można wyróżnić wśród tych masek przeznaczone do zwykłego użytku przez dorosłych i dzieci, ale także maski specjalne dedykowane osobom szczególnie aktywnym fizycznie. A to ze względu na występowanie w maskach specjalnych filtrów węglowych, specjalnie przeciwko pyłom PM2, 5, PM10 oraz spalinom, dymom.

 

You may also like