Polisomnografia

Polisomnografia jest badaniem pozwalającym wykryć zaburzenia snu. W centrum uwagi badania są zaburzenia oddychania podczas snu, przede wszystkim tak zwany bezdech senny, który może mieć bardzo poważne następstwa zdrowotne.

Polisomnografia wykrywa zaburzenia snu. Polisomnografia podejmuje analizę stadiów snu, przede wszystkim wzorzec oddychania (bezdechy), poziom tlenu we krwi, akcje serca oraz reakcje fizjologiczne organizmu na bezdechy.

Badanie zaleca się specjalnie osobom chrapiącym podczas snu, a także osobom z wybudzeniem, niespokojnym snem, „rzucaniem się” w nocy, czy też bezsennością. Objawem, że sen jest nieprawidłowy zdradzają na przykład poranne bóle głowy, senność z w ciągu dnia, czy też zmęczenie. Badanie zalecane jest również osobom cierpiącym na padaczkę.

Badania polisomnograficzne odbywają się całą noc, na przykład w szpitalu, ale może to być także ośrodek przystosowany do badania, należy się więc do badania szczególnie pod tym względem przygotować. Badanie ma cztery składowe, a wśród nich: elektroencefalografia (EEG); elektrokardiografia (EKG); elektrookulografia (EOG); elektromiografia (EMG).

You may also like