Rekonstrukcja paznokci

Różne są przyczyny ubytków paznokci. Niekiedy to zmiany chorobowe powodują dany stan paznokcia, czasem jest to efekt oddziaływania mechanicznego. Jakkolwiek zmiany paznokcia na skutek oddziaływania mechanicznego są jasne, ponieważ to często uderzenie powoduje jego ubytek, to uderzenie bywa tak mocne, że odrost jest już nie możliwy, bowiem uszkodzeniu ulega macierz paznokcia związana często z chirurgicznym zerwaniem paznokcia i usuwaniem zmian podpaznokciowych takich jak choćby krwiak.

Inną sprawą są zmiany chorobowe, gdzie zdrewnienie paznokcia na skutek na przykład zmian grzybiczych eliminuje jego dobrą barwę i kształt. Tym nie mniej, zarówno dla wyżej wspomnianych wypadków jak i chorobowych, sytuacje nie są wcale bez wyjścia. Możliwa jest zawsze rekonstrukcja, rzecz jasna po uprzednim wyeliminowaniu choroby czy też skaleczenia.

– Pracowałem  przez okrągły rok – mówi John, pracownik korporacji rybackiej. – Ciągle była u mnie wilgoć w butach i nie umiałem temu zaradzić. Na skutek tego doszło do poważnych zmian grzybiczych nóg. Musiałem nawet iść do szpitala. Wreszcie gdy to wyleczyłem, poszedłem na zabieg rekonstrukcji paznokci, który je poniekąd przywrócił.

You may also like