Utylizacja eternitu

W latach 70 miały miejsce wielkie inwestycje państwowe. Powstawały fabryki domów oparte na zachodnich licencjach, natomiast dotyczyło to też niestety eternitu. Eternit był montowany wszędzie, w szkołach, przedszkolach, a nawet szpitalach leczących chorych na raka.

Naukowiec z Wrocławia dokonał opracowania technologii neutralizacji azbestu, który powoduje raka. To jedyna taka w świecie metoda, do tego bezpieczna i tania. Sęk w tym, że w kraju nie ma zainteresowanych.
Autorem tej specjalnej instalacji jest Ryszard Parosa. Metoda opiera się na dwóch przenośnych kontenerach. W jednym odpad jest kruszony, a w drugim poddawany działaniu mikrofal, które zamieniają azbest w unieszkodliwiony już materiał, który przypomina pumeks.
Mikrofale wytwarzają bardzo wysoką temperaturę, bo około 1 tys. stopni Celsjusza. W efekcie działania mikrofal dokonuje się zniszczenie włókien zawartych w azbeście. System utylizacji wycenia się na około półtora miliona złotych. Jednym z najistotniejszych atutów jest fakt, iż można ten system zainstalować w miejscu, gdzie znajdują się odpady, co znacznie zmniejsza koszty utylizacji eternitu.

Do rozkręcenia interesu pan Ryszard potrzebował inwestora.I odnalazł. Znalazł się inwestor. Dziś utylizacja tony azbestowych odpadów metodą wrocławskich przedsiębiorców kosztuje 600 zł.

You may also like